מה זה איתור נזילות במצלמה תרמית

תוכן עניינים

עבודתם של אינסטלטורים מעולם לא הייתה קלה, ההתעסקות עם הצינורות, הצורך לחצוב בקירות, לפנות פסולת שהצטברה – כל הפעולות הללו דורשות ידע ומיומנות. אך כיום האתגר פשוט ואפשרי יותר. זאת הודות לטכנולוגיות המתקדמות שמשרתות אותנו בכל תחום, וגם בתחום האינסטלציה. אביזרים ומכשור מתקדמים אשר ממלאים תפקידים חשובים מאוד בכל משימה ועבודה בצנרת האינסטלציה. קבלו את המצלמה הטרמית – מצלמה שימושית ויעילה שמאפשרת לאתר נזילות במדויק ובמהירות.

מה זה איתור נזילות במצלמה תרמית

על עצמים, קרינה ופיזיקה

המצלמה התרמית הינה מצלמה שעובדת בטכניקה של זיהוי קרינה אינפרה אדומה. הקרינה מכונה בשם IR ומוכרת גם כקרינה תת אדומה. הקרינה הזו נוצרת מכל עצם שנמצא ביקום אך היא אינה נראית לעין. מדובר על קרינת חום, ככל שעצם חם יותר כך הקרינה שלו תהיה מוגברת. המצלמה התרמית מזהה קרינה אינפרה אדומה ומנתחת אותה, את הממצאים היא מציגה על המסך לעיני אנשי המקצוע.

כיצד פועלת המצלמה התרמית?

למצלמה התרמית עדשה מיוחדת שתפקידה למקד את הקרינה שעצמים פולטים לטווח הרצוי. מדובר על טווח של כעשרה מיקרומטרים, מרחק שמאפשר לבחון את המגמה התרמית של העצם הנבדק. האור שנקלט בעדשה עובר בדיקת מיקרו בולומטרים, הלא הם חיישנים שקיימים בגוף המצלמה. החיישנים מודדים את הפרשי הטמפרטורות שבסביבה אותה בודקים. ההפרשים הללו מוצגים במפה תרמית באמצעות אותות אלקטרוניים. מעבד הנתונים של המצלמה מעבד את האותות האלקטרוניים לכדי מפה גרפית שניתנת להצגה. הלא זו המפה שמוצגת על צג המצלמה. אזורים צהובים, כתומים ואדומים הינם אזורים חמים. אזורים כחולים ושחורים הינם אזורים קרים באזור שצולם. למצלמה התרמית שימוש ותועלת בתחומים שונים כמו ביטחון, רפואה, מחקר ועוד.

מה זה איתור נזילות במצלמה טרמית?

אחד השימושים הרווחים והמוכרים במצלמה הוא בתחום האינסטלציה ואיתור נזילות. מים ורטיבות במבנה הם גורם מזיק שעלול להחמיר עם כל יום שעובר. אך מנגד לא פעם מתמודדים עם אתגר ממשי באיתור מקור הנזילה, או בזיהוי אזורים רטובים מתחת לפני השטח. כאן מגיעה המצלמה התרמית ועושה לנו סדר. היא מאפשרת לאתר את הנזילה באופן מדויק ומהיר, זאת באמצעות המפה התרמית שמוצגת על צג המצלמה.

זיהוי מדויק לתיקון מהיר

כתם של רטיבות או ריח של טחב מצביעים על נזילה שקיימת במקום, מה מקורה? היכן בדיוק היא מתרחשת וכיצד ניתן לתקן אותה ביעילות מקסימלית? המצלמה התרמית מאפשרת לדעת באופן וודאי ומדויק מה מתרחש בעובי הקיר או בתקרה, היא מאפשרת לקבוע מה מתרחש מתחת לרצפות, מה שאומר שאם בעבר היו שרברבים מתמודדים עם צורך לנחש, עם הרמה של מרצפות לצורך בדיקה ועם חציבה בקירות למטרת חיפוש – כיום התיקון יוצא לדרך רק לאחר אבחון מדויק ומקיף של התקלה.

שימוש ותועלת מול עלויות

איתור נזילות במצלמה תרמית מחיר הוא שירות שניתן על ידי אנשי מקצוע בתחום האינסטלציה. אמנם מדובר על עלות משמעותית, מהסיבה הפשוטה שהמכשור יקר, אך מנגד ניתן לקבוע כי עלות איתור נזילות במצלמה תרמית נמוכה יותר מעלויות של בדיקה ותיקונים ללא שימוש במצלמה. זאת כיוון שעבודה פרימיטיבית גובה יותר זמן, יותר כוח אדם ויוצרת גם יותר לכלוך, אבק והרס. המסקנה היא שכדאי ונכון יותר לבצע איתור נזילות בקירות בעזרת ציוד טכנולוגי מתקדם, במטרה לחסוך הרס וזמן יקר.

אכן, הודות למצלמה תרמית ניתן לזהות במהירות ובמדויק נזילות במערכת המים והצנרת שבבניין. המצלמה מציגה במפה ברורה ומדויקת את האזורים הרטובים או הלחים, התיקון יתבצע בהתאם לנתונים הללו.

דילוג לתוכן