03-9445525

בדיקת רכוש משותף

תוכן עניינים

בדיקת רכוש משותף הינה תהליך מורכב הנמשך בד״כ זמן רב מכיון שיש צורך בקבלת הסכמה של כל הדיירים בבנין וזאת בניגוד לבדק בית המבוצע בדירה או בית פרטי היות ובמקרה זה, ההתקשרות היא בין קונה הדירה לבין החברה המבצעת את בדק הבית ואין גורמים נוספים מעורבים.

ישנה חשיבות רבה לבדיקת רכוש משותף וזה אפילו קריטי , זאת מכיון שבמידה וישנו פגם או ליקוי כלשהו, יש לכך השפעה רבה והשלכות על כלל הדיירים ולא רק על דייר בודד.

כשלים בבניה הם לא דבר נדיר, למרבה הצער. בכל בניין חדש יותר או פחות עלולים להתגלות ליקויים כאלו ואחרים. אמנם כאשר מדובר בדירה פרטית כל אחד אחראי על הנכס שלו ועושה כהבנתו. אך כאשר מדובר על רכוש משותף העניין מורכב יותר.

בדיקת רכוש משותף אופק ים

מדוע בדיקת רכוש משותף עשויה להיות מורכבת?

באופן רשמי בעת אכלוס בניין צריכה חברת הבניה או היזם להחתים את בעל הנכס כי הוא בדק את הנכס והכול תקין ועונה על דרישות הבטיחות. בפועל הדבר מתרחש בעת מתן מפתחות לדירה, אך לא מתרחש כראוי לגבי הרכוש המשותף. למעשה יש לקבוע נציג של הדיירים שהוא זה שיהיה מופקד על הרכוש המשותף. המטרה היא להבטיח שיש גורם מייצג שמבצע את הבדיקה ומטפל ברכוש המשותף ביסודיות.

לא פעם מתרחש מצב בו חוסר ידע של הדיירים מביא לכך שמסירת הרכוש המשותף בפרוטוקול מתבצע בלי לערוך את הבדיקות הנחוצות. כך שהיזם יצא ידי חובתו, ואילו בעלי הנכס לא ביצעו את הבדיקות הנדרשות.

חשיבות בדיקת רכוש משותף

יש חשיבות רבה של בדיקת רכוש משותף בעת אכלוס הנכס. המטרה היא לבצע בדיקה יסודית של כלל הרכוש המשותף. ולמי שלא יודע, מדובר על לא מעט חללים ומערכות. הבדיקה נועדה לוודא כי הקבלן סיפק לדיירים הכול בהתאם להתחייבויות ולפי התקנים. כל חריגה עלולה להוביל לכשלים במבנה, לתקלות חוזרות ונשנות או לבעיות אחרות בחיי השגרה במגורים בבניין.

מה בודקים בבדיקת בית משותף?

בבדיקת מבנה משותף מבצעים את הבדיקות הללו:

מערכות סולאריות – בכל בניין מותקנות מערכות סולאריות. אלו מופקדות על חימום המים באנרגיית השמש. בבדיקה נבדקת המערכת, יעילותה ותפקודה בהתאם למספר הדיירים בבניין.

מערכות כיבוי אש – תקנות כיבוי אש קובעות היכן ואיך יש להתקין מערכות כיבוי אש. בין היתר מדובר על התקנת גלאי עשן שיזהו להבות בעת חירום. בבדיקה ייסקרו הרכיבים של מערכת הכיבוי, השילוט הרלוונטי וכן הדלתות על מנת להבטיח כי המבנה תואם את תקנות הבטיחות לעניין כיבוי אש.

מערכת אינסטלציה – מערכת האינסטלציה עומדת למלא תפקידים חשובים מאוד באופן קבוע. עליה לעמוד בעומסים ולהתמודד עם כמויות של מים לפני שימוש ואחרי שימוש. בדק בית יכלול בדיקה של מערכת האינסטלציה כדי לוודא כי המערכת תקינה ותוכל למלא את תפקידיה כרצוי וללא תקלות.

חדרי מדרגות – חדרי מדרגות נועדו לאפשר הגעה ומעבר מקומה לקומה. גם אלו צריכים להיבדק על מנת להבטיח עמידה בתקנים מבחינת בטיחות. בין היתר ייבדק מעקה הבטיחות, השילוט בין הקומות, גופי תאורה לחירום ועוד.

דחסני אשפה – בכל בניין מגורים קיים ייצור תמידי של אשפה בכמויות גדולות, בהתאם למספר הדיירים ולגודל המשפחות בדירות. דחסני אשפה נועדו לשרת את הדיירים. הבדיקה תבדוק את הדחסנים ואת האיכות שלהם כמו גם את ההתאמה למספר הדירות בבניין.

מחסנים – במרבית הבניינים יש כיום קומת מחסנים. בקומה זו מחסנים ששייכים לדיירי הבניין. גם בקומה זו תתבצע הבדיקה על מנת להבטיח כי החלל הציבורי עונה לדרישות התקנים.

מערכות חשמל – החיים שלנו מתבססים על שימוש בחשמל. מערכות החשמל משרתות אותנו בחיי היום יום. בדיקה של מערכות החשמל תבטיח תקינות ובטיחות כמו גם את הספק החשמל בהתאם למספר יחידות הדיור.

חניות – גם אזור החניות יעבור בדיקת בית משותף כדי להבטיח כי החניון בטוח לשימוש וכי הוא אינו עלול להיות כרוך בסכנות.

אכן, בדיקת בית משותף הוא עניין מורכב, אך חשוב ביותר לבצע אותו בכל בניין ובניין.

רכוש משותף מתייחס לאזורים ומתקנים בתוך נכס או קהילה משותפים הנמצאים בבעלות משותפת ובשימושם של מספר אנשים. דוגמאות כוללות פארקים, מגרשי משחקים, בריכות שחייה, מגרשי חניה ומסדרונות משותפים בבתים משותפים או בקהילות דיור.

בדיקת רכוש משותף חשובה כדי להבטיח תחזוקה נאותה ובטיחות של הרכוש המשותף. בדיקות סדירות עוזרות לזהות כל בעיה, נזק או צרכי תחזוקה, ומאפשרות תיקונים ותחזוקה בזמן.

האחריות לבדיקת רכוש משותף מוטלת לרוב על ועד הבית של הבניין, לעיתים קרובות ועד הבית בהסכמת דיירי הבניין נעזר בשירות של חברת ניהול חיצונית.

תדירות הבדיקות יכולה להשתנות בהתאם לבניין הספציפי ולדרישותיו. ככלל, הבדיקות מתבצעות מדי פעם, החל מחודש לרבעון או שנתי. 

אם מתגלים בעיות או ליקויים במהלך בדיקה, יש לתעד אותם ולדווח עליהם לדיירים וכן את עלותם, לאחר מכן ועד הבית של הבניין ינקוט בצעדים הדרושים כדי לטפל בבעיות, אשר עשויות להיות כרוכות בתיקונים, תחזוקה או בדיקות נוספות .

  • דיווח על כל בעיה או נזק שהם מבחינים באופן מיידי.
  • שמירה על אזורים משותפים נקיים ומסודרים.
  • השתתפות בפגישות ועד הבית.
דילוג לתוכן